O plemeně Salers

Skot plemene Salers je mírné povahy, zvířata ráda opětují pozornost svému chovateli a při manipulaci jsou snadno ovladatelná a přizpůsobivá. Velice rychle se adaptují na nové prostředí.

  • Výborně snáší zimu a pobyt ve sněhu je zvířatům celkem příjemný. Je velice vhodný i do podhorských a horských oblastí.
  • Je černorohý, tzn. s černou rohovinou , která je velmi odolná i ve tvrdých terénech, a proto není plemeno náročné na ošetřování paznehtů.
  • Je rustikální masné plemeno, které se vyznačuje velkým tělesným rámcem a masivním osvalením. Kohoutková výška činí u samic dospělých kusů v užitkových chovech cca 140 cm a u samců více než 150 cm. Hmotnost dospělých dobře odchovaných býků se pohybuje mezi 1000 – 1400 kg. Dospělé krávy mají hmotnost mezi 650 – 950 kg.
  • Je nenáročné na kvalitu pastevních porostů, pastvu dokáže zužitkovat bez nedopasků i méně kvalitní porosty!
  • Je velice ceněn pro snadné porody, které usnadňují úzké hlavy telat a široké pánve matek. Telata se rodí menší, ale díky vysoké mléčnosti matek rychle rostou. Průměrný přírůstek u našich(farma salers) telat do 9 měsíců je cca 1210 g/den a hmotnost při odstavu se pohybuje od 310 – 375 kg,
  • Má až 98 % porodů bez asistence. Podle posledních studií v USA je plemeno Salers s náskokem absolutně nejlepší co se porodů týče oproti ostatním plemenům skotu. Z toho důvodu jsou krávy využívány ke křížení s velmi osvalenými býky (nejčastěji se kříží s plemenem Charolais, Limusine). Další předností je krátké mezidobí asi 370 dní, což odpovídá velmi vysoké úrovni zabřezávání (95 %).

Fotogalerie